2013. szeptember 1., vasárnap

koriander mag 25 db/csomag - Jelenlegi ára: 1 Ft

Koriander
Coriandrum sativum L. - Apiaceae
Levele, hajtása, termése fűszer, gyógy- és illatszerek alapanyaga
Az ernyősvirágzatúak családja Corian-der nemzetségének két faja közül a C. sativum az ismert és köztermesztésben elterjedt. Őshazájáról nincs megbízható adat, legnagyobb valószínűséggel a Földközi-tenger délkeleti részéről származik. Az időszámításunk előtti évezredekben már használták mint fűszer- és gyógynövényt. A kb. 5000 éves Ebers-féle papirusztekercseken is szerepel a mártások egyik összetevőjeként. Európában a 16. századtól kezdve foglalkoznak a nagybani termesztésével.
Egyéves, lágy szárú növény. Vékony főgyökere alig ágazik el. A gyökérzet a talaj felső 30-40 cm-es részében található. Hengeres, gyengén csíkolt szárának hosz-sza 30-130 cm. Mereven felálló zöld, itt-ott kissé antociános szára a felső harmadában ágazik el. Tőlevelei hosszú nyelűek, szárnyaltak, a levélkék hasadtak, csipkések. A szárlevelek szórtan állnak, nagy a levélhüvelyük. Az alsó levelek egyszerűen szárnyasak, széles levélkékkel, a középső levelek nyele rövidebb, cimpái keskeny szálasak, míg a legfelsők ülők és fonalasán sallangosak. A világoszöld alsó szár illetve a tőlevelek fokozatosan elszáradnak, a szár alulról felkopaszodik.
3-5 sugarú összetett ernyősvirágzata a fő- és az oldalágak csúcsán található, gallérlevelek nélkül. A virágok színe fehér vagy halványpiros. A külső virágok általában kétoldali részarányosak, a középsők sugaras szimmetriájúak. Portokjuk pirosló, a két bibeszál széthajlik. Felső állású magháza két termőlevélből nőtt össze, amelyből gömbölyű barnássárga ikerkaszat képződik. A két résztermés annyira összeforrt, hogy csak nyomásra különíthetők el egymástól. Külső felületükön kisebb-nagyobb bordák futnak. A termés alakja és mérete szerint két fajtája ismert: a nagy termésű, tojásdad alakú, 3-5 mm átmérőjű var. vulgare vagy majoris és a gömb alakú, 1-3 mm átmérőjű var. microcarpum vagy mino-ris. A kemény termések tetején az ötfokú csésze és bibeszálmaradvány jól látható. A kétrétegű maghéj összenőtt a termésfallal. A belső táplálószövetben (az endo-spermiumban) zsírolaj és heterogén aleuronszemek formájában van a tartalék tápanyag.
 
Környezeti igénye
Jól tűri a hideget, annak ellenére, hogy mediterrán vidékről származik. A magok 3-4 °C-on csírázásnak indulnak, optimális csírázási hőmérsékletük is viszonylag alacsony, 13-14 °C. A növény későbbi fejlődéséhez sem szükséges 20 °C feletti hőmérséklet. 16-19 °C elegendő számára. Jó fagytűrő képességét bizonyítja, hogy a csíranövények mínusz 10 °C-ig, a kifejlett növények pedig mínusz 8 °C-ig nem károsodnak. A túlságosan magas hőmérséklet - különösen terméskötés idején - inkább kárára van mint hasznára.
Kiváló fagytűrő képessége nem párosul alacsony fényigénnyel, ezért nem termeszthető bármikor. Termeszthetőségének meghatározója a fény. Tipikusan hosszúnappalos növény. Napi 13-14 óránál rövidebb megvilágításban nem virágzik, illetve az esetleg megjelenő egy-két virág meddő marad. A vegetatív részek kifejlődéséhez is legalább 8-9 órás világos (fény) periódus szükséges.
Közepes vízigényű. Öntözés nélkül is termeszthető. A csírázáshoz és kezdeti fejlődéséhez sok vizet igényel, ezt tavasszal a téli csapadékkal általában meg is kapja. Virágzáskor nagyobb a vízigénye. Ez a periódus május végén-júniusban van, ilyenkor az öntözés komoly termésnövelő hatású.
A talaj iránt kissé igényes. Rossz vízgazdálkodású, túlzottan laza talajokon kevesebb termésre számíthatunk. A középkötött vályog-, lösztalajok az ideálisak számára. Viszonylag kis hőigénye miatt kötöttebb, kissé hideg, de árnyékmentes területeken is megkísérelhetjük a termesztését.
Közepesen tápanyagigényes. Jó szerkezetű és megfelelő humusztartalmú talajon nem szükséges szervestrágyázni. Vetésforgóban két-három évvel korábban szervestrágyázott táblába is kerülhet. A legfontosabb szervetlen tápanyagokból közel azonos meny-nyiséget igényel. 10 m2-es területre 30-40 dkg pétisót, 50 dkg szuperfoszfátot és 25-35 dkg kálisót szórjunk ki. A nitrogéntartalmú műtrágyát tavasszal a magágykészítéskor vagy a vetéssel egy időben, illetve a szárba indulás előtt, két részletben juttassuk ki.
 
Termesztése
Jó a csírázóképessége, alacsony a csírázási hőmérséklete, ezért tavaszi helyrevetéssel szaporítják. Rövid (100 napos) tenyészidejével a nyár közepéig foglalja csak le a területet, melyet ezután más növényfajjal hasznosíthatunk.
Kizárólag őszi talajműveléssel készíthetjük el számára a megfelelő talajállapotot, mert a tavaszi mélyebb talajmunkák igen jelentősen csökkentik a nedvességtartalmat és bizonytalanná teszik a csírázást. Őszi mélyszántás, ásás előtt szórjuk ki a kálium- és foszfortartalmú műtrágyákat. Kora tavasszal, mihelyt rá tudunk menni a területre, gereblyézzük el, esetleg hengerezéssel kissé tömörítsük a felső talajréteget.
A terület kijelölésekor és a vetés során tartsuk szem előtt nagy fényigényét. Az árnyékolás, pl. a túl sűrű állomány csökkenti a hozamot. A sorokat egymástól 30 cm-re jelöljük ki, majd sorolóval, 4-5 cm mély barázdát húzzunk és ebbe szórjuk a vetőmagokat, egymástól 2-4 cm-re.
Optimális vetésideje március közepe (márc. 15-25. ). Minél későbbre halasztjuk, annál kevesebb illóolaj-tartalmú és mennyiségű termésre számíthatunk. Vetés után nedves talajréteggel takarjuk be a sorokat és enyhén tömörítsük.
Hosszú (20-25 napos) kelése miatt kevés homokot, tőzeget szórjunk a sorokra, hogy ha szükséges, ún. vakkapálást végezhessünk. Kelés után 1-2 lombleveles állapotban egyeljük ki, két tő között kb. 5-6 cm-es távolságot tartsunk. A későbbiekben szükség szerint kapáljuk. Ne hagyjuk elgyomosodni az ágyast, nehogy a gyomok beárnyékolják a növényt. A bokrosodás és virágzás kezdete közötti száraz időszakban egyszer-kétszer alaposan öntözzük meg.
A termésszedés július végén kezdődik. Az egyenetlen érés és a pergés miatt két-három menetben szedjük. A túlérett, erősen száraz termések könnyen lehullanak és csak nagy veszteséggel takaríthatok be. Célszerű tehát a teljes érés előtt, amikor a levelek már szá-razak, de a szár még zöldes, a szárat metszőollóval levágni és fedett, száraz, szellős helyen, kiterített ruhán, fólián utószárítani.
Amennyiben a termések 40-50%-a már érett, az egész tövet kiszedhetjük és egy hét alatt utószárítva beérlelhetjük. Ekkor természetesen számítanunk kell kisebb illóolaj-tartalmú, apróbb termésekre is. Nemcsak a termése értékes, hanem a növény levelei is felhasználhatók ízesítőként. Ilyen célból a virágzáskor gyűjtött levelek a legértékesebbek.
Megszárítva, jól záró edényben hosszú ideig eltarthatok. Intenzív illata, aromája miatt a termést is jól záródó edényben tároljuk.
Az esetenként megjelenő baktériumos (Pseudomonas) és gombás (Puccinia) megbetegedéseken kívül más kórokozó nem bántja. Jó vetésforgóban, ha nem rokon növény után következik, növényvédelmi munkát szinte nem igényel.
Külföldön, különösen Ázsiában sok fajtája és változata ismert, hazánkban csak egykét fajtával találkozhatunk, amelyek átlagos hozama 10 m2-ként 1, 5-2 kg között változik, ezermagtömege: 6-7 g.
 
Felhasználása
A zöld növényben, éretlen termésekben, kellemetlen, poloskaszagú aldehidek találhatók, amelyek a termés érése során fokozatosan átalakulnak és megjelenik a 0, 2-1%-nyi illóolaj legnagyobb részét (60— 70%-át) kitevő linalool, geraniol és borneol. Ezeken kívül még terpén szénhidrogének találhatók benne. A magban az illóolajon kívül jelentős mennyiségű fehérje és zsíros olaj is felhalmozódik.
A gyógyászatban ízjavítónak, az emésztés elősegítésére, emésztőrendszeri görcsök csillapítására használják. Mint konyhafűszer, káposztás ételek, sültek, pácok, töltelékáruk ízesítése mellett kiválóan alkalmas savanyúságok ízjavítására is. A növény a nevét ugyanis zöld állapotban poloskaszagáról, a görög kőris (poloska) szóból kapta. Ebből is következik, hogy már időszámításunk előtt foglalkoztak termesztésével és étkezés, gyógyítás céljára használták. Ázsiában jelenleg is nagy népszerűségnek örvend. Olaját az illatszeripar használja parfümök készítéséhez, emellett likőrízesítésre, süteményekbe, sör illatosítására is alkalmas.
A koriander, népies nevén cigánypetrezselyem, zöld levele és fiatal hajtása érdekes, pikáns ízű fűszer. Pác- és fűszerkeveréket házilag is készíthetünk: azonos mennyiségű borsot, koriandert, babérlevelet, szerecsendiót megőrölve összekeverünk és jól záródó edényben, fénytől védve tároljuk.
 


Jelenlegi ára: 1 Ft

Az aukció vége: 2013-09-02 21:18
. koriander mag 25 db/csomag - Jelenlegi ára: 1 Ft

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése